Jste v sekci: Hlavní stránka > Sluneční kolektory > typy kolektorů

Trubicové vakuové kolektory
Trubicové vakuové kolektory
Kolektory založené na systému vakuových trubic si můžeme představit jako skleněnou termosku - menší trubice je vložená do větší a mezi nimi je vytvořeno vakuum, které má ideální izolační schopnosti. Vakuum v trubicích zabraňuje ztrátám tepla do okolí. Válcový tvar trubic umožňuje absorbci slunečního záření i při neoptimální orientaci kolektoru nebo při východu a západu slunce. Uvnitř skleněných trubic je uložená tzv. "tepelná trubice" nebo "heat-pipe", tedy absorbér vyrobený z mědi s malým obsahem teplonosné kapaliny na bázi alkoholu, která se teplem odpařuje a tím z absorbéru odebírá teplo. Páry stoupají do horní části trubice a tam kondenzují, čímž předávají teplo do okolo proudící nemrznoucí směsi solárního okruhu. Kondenzát pak stéká zpět na dno trubice a koloběh se opakuje. Teplo z nemrznoucí směsi solárního okruhu je pak přes výměník v bojleru nebo v solárním zásobníku akumulováno do topné nebo do teplé užitkové vody.

Vakuové trubice jsou oddělené od solárního okruhu měděným sběračem, při poškozené jedné nebo více trubic tak kolektor funguje dál. Při výměně trubic také není nutné vypouštět nemrznoucí směs ze solárního okruhu, výměna trubic je pak relativně jednoduchá. Některé typy vakuových trubicových kolektorů umožňují i přímý průtok nemrznoucí kapaliny ze solárního okruhu, výměna poškozených trubic je pak náročnější a neobejde se bez vypuštění solárního okruhu.

Trubicové vakuové kolektory jsou díky výborným izolačním schopnostem (které zajišťuje právě vakuum) nezávislé na teplotě okolního prostředí. Kolektor je pak oproti klasickým nevakuovaným kolektorům účinnější v přechodných obdobích a je také účinnější při získávání energie z difůzního rozptýleného záření, energetický zisk může činit až 900kWh na čtvereční metr. V průběhu letních měsíců v období vyšších teplot je účinnost vakuových trubic přibližně shodná s ostaními typy kolektorů, výhoda vakua se projeví až během přechodných a zimních měsíců. Zásadní nevýhodou trubic je větší náchylnost k mechanickému poškození, které může způsobit například sněhová pokrývka a led v zimních měsících. Vakuové trubice jsou oproti nevakuovaným technologiím také 2 až 3 násobně dražší.
 
Využití trubicových vakuových kolektorů Využití trubicových vakuových kolektorů
Trubicové kolektory lze použít pro přípravu TUV, přitápění nebo ohřev bazénu. Přitápění v objektu je výhodnou variantou vzhledem k vyšším účinnostem kolektoru při zhoršených slunečních podmínkách v přechodných měsících a v zimě. Účinnost během teplých letních měsíců je u vakuových trubic srovnatelná s nevakuovanými kolektory
 
Výměna poškozených trubic Výměna poškozených trubic
V případě poškození jedné nebo několika vakuových trubic ledem není ohrožena funkce celého kolektoru. Trubice jsou snadno vyměnitelné a z důvodu výměny vadných trubic není nutné vypouštět nemrznoucí směs ze solárního okruhu. Trubice jsou prodávány i jednotlivě.
 
Cena kolektorů - vakuových trubic Cena kolektorů - vakuových trubic
Vysoká účinnost kolektorů z vakuových trubic je vykoupena vyššími pořizovacími náklady. Jejich cena je přibližně 2,5 až 3 násobkem ceny klasických plochých kolektorů a jsou přibližně o polovinu dražší než vakuované ploché kolektory.
 
Životnost a záruční doba Životnost a záruční doba
Životnost vakuových trubic je podle údajů výrobců až 20 let. Poskytovaná záruka je 6 až 10 let. Vakuum v trubicích je trvalé díky tomu, že trubice jsou celoskleněné a zatavené bez spojů sklo-kov.
 
Vytisknout stránku Zaslat dotaz ENVI a.s. 2022